Annons
Vidare till skovdenyheter.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Tränare lämnar Jönköpings Södra: ”Känner mig redo för nya uppdrag”

En av Andreas Brännströms assisterande tränare, Charbel Abraham, lämnar Jönköpings Södra på egen begäran.

Charbel Abraham kom till J-Södra för ett år och sju månader sedan.

Nu meddelar Jönköpings Södra på sin hemsida att Abraham bestämt sig för att lämna klubben.

– Jag vill tacka klubben, Andreas Brännström och övriga ledare för den här tiden som har varit väldigt lärorik. Rollen som assisterande tränare har varit utvecklande då jag har haft större utrymme för att reflektera och analysera i mitt arbete som tränare. Nu har jag Uefa Pro-licens och känner mig redo för nya uppdrag och vill vara tillgänglig ifall något skulle dyka upp, säger Charbel Abraham till klubbens hemsida.

Huvudtränaren Andreas Brännström om beslutet:

– Det känns tråkigt. Vi kände inte varandra när vi parades ihop, men hittade snabbt gemensamma nämnare och ett bra samarbete under ett framgångsrikt 2019. Charbel har hela tiden varit tydlig med att han efter sin utbildning vill tillbaka till en roll som huvudtränare, men han kommer att vara saknad av oss ledare och spelare, säger han till klubbens hemsida.

Charbel Abraham har tidigare tränat Skövde AIK, IFK Skövde och Assyriska FF.