Max Kardevall har skrivit ett tvåårskontrakt med Skövde IK.

– Vi är naturligtvis mycket nöjda med Max signering. Han är en väldigt ambitiös spelare och kommer passa bra in både i klubben och laget, kommenterar Johan Hellström, tränare i Skövde IK, på klubbens hemsida.

Den 19-årige backen har spenderat de senaste fyra säsongerna i HV71:s juniorled. Under den gångna säsongen spelade han 44 matcher i SHL-klubbens J20-lag men var också utlånad till sin moderklubb Vallentuna BK och, som en del Skövdesupportrar säkert minns, även Skövde IK, där det blev tre matcher.

LÄS MER: Målvakten om mardrömssäsongen i Skövde IK: "Började tära på en"

LÄS ÄVEN: Efter otäcka skadan – nu lägger Skövde IK-produkten skridskorna på hyllan

MISSA INTE: Skövde IK-ikonen ratas – då går han till attack: ”Det är så lågt”