Annons
Vidare till skovdenyheter.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Fina placeringar för Helens dansskola

Dansare från Helens dansskola tog flera fina placeringar vid tävlingar i Uppsala.

Ett antal dansare från Helens Dansskola har tävlat i Uppsala. På tävlingen tävlades det i grenarna konstnärlig dans, pardans, artistic ballroom, slow och engelsk freestyle. Det blev en bra dag för gänget från Skaraborg, som tog flera framskjutna placeringar både individuellt och i grupp, med såväl segrar som ett antal podieplatser.

Resultat: Slow Solo Silver J4: 3. Emma Assarsson

Show Solo Brons Junior: 1. Matilda Mellström

Show Solo Brons Vuxna: 1. Alice Clemborn, 3. Saga Hufvudsson.

Show Solo Champion Vuxna: 2. Line Karlsson.

Show Grupp Champion Vuxna: 1. Cooler Collective

Jazz Solo Brons Vuxna: 1. Sandra Lilliedahl

Jazz Duo Brons Vuxna: 3. Alice Clemborn & Line Karlsson

Jazz Grupp Champion Vuxna: 2. Cooler Collective, 3. Glorious

Modernt Solo Brons Junior: 1. Melvin Olofsson

Modernt Grupp Brons Vuxna: 2. Glorious

Modernt Formation Champion Vuxna: 1. Cooler Collective

Salsa Par Brons B/J: 2. Linus Fredriksson & Olivia Peterson

Salsa Par Guld J/V: 2. Emil Rappell & Wilma Rehnström, 3. William Petersson & Viktoria Andersen

Standard Par Silver J/V/V2: 2. Emil Rappell & Wilma Rehnström

Samba Par Öppen klass B/J: 1. Emil Rappell & Wilma Rehnström, 2. William Petersson & Viktoria Andersen

Rumba Par Öppen klass B/J: 3. William Petersson & Viktoria Andersen

Latin Par Silver B/J: 2. William Petersson & Viktoria Andersen

Latin Par Guld J/V: 3. Emil Rappell & Wilma Rehnström

Solo Chacha Brons Barn: 2. Ida Lidholm

Solo Jive Brons Barn: 3. Ida Lidholm

Solo Jive Brons Junior: 2. Linus Fredriksson

Solo Merengue Brons Barn: 3. Ida Lidholm

Solo Merengue Brons Junior: 2. Linus Fredriksson

Solo Merengue Champion B/J: 3. Viktoria Andersen

Solo Bachata Guld J/V: 2. Viktoria Andersen

Solo Salsa Brons Barn: 2. Ida Lidholm

Solo Salsa Brons Junior: 2. Olivia Peterson

Solo Salsa Champion J: 2. Viktoria Andersen

Duo Jive Guld B/J/V: 2. Tyra Nitenberg & Wilma Rehnström

Bugg Par Brons B/J/V: 2. Linus Fredriksson & Olivia Peterson

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv artikel