Tung säsongsdebut för Fröjd efter petningarna: "Det är klart att alla vill spela"
FOTBOLLUnder våren har Markus Fröjd fått sitta vid sidan, när Jeffrey Gal gjort det bra i Skövde AIK:s mål. Mot Ljungskile, på söndagen, fick 23-åringen till slut säsongsdebutera.
– Jag har alltid gett hundra varenda vecka för att få spela, och förberett mig varje match som att man ska spela, säger Fröjd som fick en tung kväll på Skarsjövallen.
Ledare"Åklagaren har som bevisning åberopat filmklipp som ska bevisa att dans förekom vid tidpunkter då det egentligen inte var tillåtet." Ett absurt åtal som förhoppningsvis blir det sista i sitt slag.
SkövdeSektor samhällsbyggnad har fått i uppdrag att upprätta en detaljplan för etapp 4 i Trädgårdsstaden.
– Det kan även bli en etapp 5. Om marknaden pockar på så står vi redo, säger Caroline Hagström, samhällsbyggnadschef.
HANDBOLL I en tredelad artikelserie går SN-sporten igenom hur publiksiffrorna sett ut för Skövdelagen under säsongsinledningen. Det jämfört med motsvarande siffror de senaste tre säsongerna.
Näst på tur: Skövde HF.
SkövdeOmvandlingen av Mariesjöområdet har startat.
På onsdagen antog nämligen kommunstyrelsens arbetsutskott den nya detaljplanen där bland annat X-eniahuset ingår.
SkaraborgEn grönsaksjuice ligger bakom delar av ett enormt magsjukeutbrott som drabbat hundratals personer i Sverige.
Men mysteriet kvarstår – juicen förklarar nämligen bara en fjärdedel av de ovanligt många fallen.
– Vi vet inte vad som har orsakat resten. Men vi misstänker att det handlar om ett livsmedel som distribuerats brett, säger Anneli Carlander, enhetschef på Folkhälsomyndigheten, till tidningen.
SkaraEfter 25 år frånvaro är det dags för Ostmässan att komma tillbaka till Skara, med ostar, ångtåg och massor med folk.
– Det är många som har frågat efter det och vi tyckte det var dags arrangera en mässa igen, säger Peter Gustavsson, som är projektledare.
FalköpingFör den som vill komma med i musikprogrammet Idol gäller det att sjunga hem en guldbiljett från juryn. Men för Falköpingstjejen Rebecka Assio såg uttagningen något annorlunda ut – hon fick nämligen sjunga för juryn direkt i Globen.
OttravadNu på lördag välkomnar Bengt-Åke Öhgren till öppet hus på Stengärde i Ottravad. Han visar och berättar om sina bilder, främst med motiv från Arktis, men också om en del favoriter här hemifrån.