I helgen spelas finalerna i den 45:e upplagan av Gothia cup. Under veckan har totalt 1 686 lag från världen över spelat matcher i Göteborg. Fem Skövdeklubbar deltog med sammanlagt tio lag, som nu har spelat färdigt.

BILDSPECIAL: 150 (!) bilder från de lokala lagens matcher

Sporten har nu gjort en sammanställning av hur det gick för Skövdelagen.

–––––––––––

Skövde AIK

P15 blev tvåa i sin grupp efter två segrar och en förlust:

Skövde AIK–SC Condor von 1956 13 – 0

IFK Haninge – Skövde AIK 3 – 0

Skövde AIK – KA (Island) 4 – 3

A-slutspel, 64-delsfinal

Stjarnan 1 (Island) – Skövde AIK 3 – 0

–––––––––––

IFK Skövde

IFK P15 lag blå blev trea i gruppen efter en seger och två förluster:

Keflavik (Island) – IFK Skövde 4 – 0

IFK Skövde – Sollefteå GIF FF 4 – 0

Annons

IFK Skövde – NK Bubamara Zagreb 0 – 1

B-slutspel, 64-delsfinal

IFK Skövde – SC Condor von 1956 2 – 1

B-slutspel, 32-delsfinal

LA Academia FC (Guatemala) – IFK Skövde 2 – 0

IFK Skövde P15 blå tog sig till 32-delsfinal i Gothia cups B-slutspel.
Foto: Lo Hägerfelth

IFK P15 vit, vann gruppen efter tre raka segrar:

Keflavik (Island) – IFK Skövde 1 – 6

IFK Skövde – Storfors AIK 3 – 2

IFK Skövde – Winchester College (England) 6 – 0

A-slutspel, 32-delsfinal

IFK Skövde – Lyn Fotball (Norge) 3 – 5

IFK P16, tvåa i gruppen på sju poäng:

Apollon Halandriou (Grekland) – IFK Skövde 4 – 0

IFK Skövde – Kvarnsedens IK 0 – 0

IFK Skövde – Vederslöv/Gransholm 4 – 0

IFK Skövde – Stjarnan (Island) 1 – 0

A-slutspel, 32-delsfinal

Prep School District (England) – IFK Skövde 2 – 1

P18, trea i gruppen efter två förluster och en seger:

IFK Skövde – Hisingsbacka FC 0 – 3

Colegio San Francisco Javier de Los Vilos (Chile) – IFK Skövde 1 – 0

IFK Skövde – Dänischenhagen/Kiel (Tyskland) 9 – 0

B-slutspel 32-delsfinal

IFK Skövde – Rahlstedter (Tyskland) 1 – 2

–––––––––––

Skultorps IF

P16, vann gruppen efter tre raka segrar:

Skultorps IF – RC Lens London 1 – 0

Alnö IF – Skultorps IF 1 – 3

Skultorps IF – Volsungur (Island) 0 – 1

A-slutspel, 32-delsfinal

Skultorps IF – Kristianstads FC 3 – 5

F14, vann gruppen efter tre raka segrar:

Breidablik 2 (Island) – Skultorps IF 0 – 5

Skultorps IF – Kärra KIF 1 – 0

Skultorps IF – Gammelstads IF 2 – 0

A-slutspel, 16-delsfinal

Skultorps IF – Stæbek Fotball 0 – 1

Skultorps IF:s F14-lag stod för en stark insats i Gothia cup.
Foto: Lo Hägerfelth

F15, tvåa i gruppen efter två segrar och en förlust:

Skultorps IF – Hanvikens SK 3 – 0

Rödeby AIF – Skultorps IF 0 – 5

Skultorps IF – NCE (USA) 0 – 1

A-slutspel, 32-delsfinal

IF Brommapojkarna – Skultorps IF 8 – 0

LÄS MER: Skultorps IF gör succé i Gothia: "Vi är tre väldigt viljestarka lag"

–––––––––––

Skövde KIK

F16, vann gruppen efter en seger och två kryss:

Skövde KIK – Scandia United SA (USA) 1 – 1

Tranås FF – Skövde KIK 1 – 3

Skövde KIK – Northern Redbacks Womens SC (Australien) 0 – 0

A-slutspel, 16-delsfinal

Skövde KIK – FC Rosengård 1 – 3

–––––––––––

Våmbs IF

F16, till B-slutspel efter tre raka förluster:

KA (Island) – Våmbs IF 2 – 0

Våmbs IF – Västerås BK30 0 – 3

Våmbs IF – Lake Norman (USA) 0 – 3

B-slutspel, 32-delsfinal

Forsby FF – Våmbs IF 4 – 1