Det största oppositionspartiet formerar sina styrkor i regionen. Valberedningen har en plan för hur Socialdemokraterna ska ta plats i regionens alla styrelser och nämnder.

Socialdemokraternas valberedning har tagit fram ett förslag på hur poster inom regionens omfattande politiska system ska fördelas. Partiets val fastställs vid ett möte för Västsvenska representantskapet 17 november innan regionfullmäktige ska besluta om posterna 27 november.

Dessa uppdrag gäller från årsskiftet och framåt, till skillnad från regionstyrelsen och ett par andra organ där de nya ledamöterna redan valts in och tillträtt.

Maria Hjärtqvist från Skövde föreslås som ordinarie ledamot i Hälso- och sjukvårdsstyrelsen, ett för sjukvården mycket viktigt organ. Hon sitter idag bland annat i Primärvårdsstyrelsen.

Sebastian Clausson, tidigare Skarabo som flyttat till Mariestad, föreslås bli gruppledare i Östra hälso- och sjukvårdsnämnden, där också Maria Hjärtqvist, Karl Wiktorsson och Ann-Christin Erlandsson ska ingå.

Byter med varandra

Susanne Larsson från Falköping har tidigare varit ordförande för Skaraborgs sjukhus, när socialdemokraterna styrde i regionen, men har den senaste mandatperioden funnits bland annat i Östra hälso- och sjukvårdsnämnden. Nu föreslås hon åter ingå i Skaraborgs sjukhus styrelse, som gruppledare. I denna styrelse där Skövdes nya oppositionsråd Johan Ask sitter idag föreslås istället det avgående oppositionsrådet i samma stad, Marie Ekman, få plats från årsskiftet.

Annons

Regionrådet Alex Bergström från Falköping föreslås bli gruppledare i kollektivtrafiknämnden. Han ingick förra mandatperioden i Västtrafiks styrelse, där nu bland andra Carina Gullberg från Gullspång föreslås ta plats. Hon har å sin sida suttit i kollektivtrafiknämnden fram till i år.

Tidaholms kommunalråd Anna-Karin Skatt föreslås bli ledamot i regionutvecklingsnämnden. Falköpings kommunalråd Dan Gabrielsson föreslås fortsätta som ordinarie i Fastighetsnämnden.

Fredrik Nordström, som gått från att ha varit kommunalråd till att bli oppositionsråd i Skara, föreslås fortsätta som ledamot i Styrelsen för Film i Väst.

Monica Green från Skövde, som suttit i riksdagen 1994-2018, föreslås ingå i Göteborgsoperans styrelse. Ann-Charlott Karlsson från Töreboda, som även blivit ersättare i regionstyrelsen, föreslås fortsätta i kulturnämnden och där vara gruppledare för de fyra socialdemokraterna.

I miljönämnden föreslås Stig Carlsson från Karlsborg bli gruppledare. Linnea Wall från Mariestad föreslås bli gruppledare i tandvårdsstyrelsen.

Förslaget från valberedningen om Socialdemokraternas poster i regionen

Presidie för regionfullmäktige

Per Tenggren, Göteborg

Regionstyrelsen

Ordinarie..

Förslaget från valberedningen om Socialdemokraternas poster i regionen

Presidie för regionfullmäktige

Per Tenggren, Göteborg

Regionstyrelsen

Ordinarie

Helén Eliasson, Älvsborgss Södra – Gruppledare

Alex Bergström, Skaraborg

Bijan Zainali, Fyrbodal

Janette Olsson, Göteborgsområdet

Håkan Linnarsson, Göteborg

Ersättare

Ann-Charlott Karlsson, Skaraborg

Louise Åsenfors, Fyrbodal

Claes Redberg, Älvsborgss Södra

Jim Aleberg, Göteborgsområdet

Valberedning

Ordinarie

Bijan Zainali, Fyrbodal

Ersättare

Janette Olsson, Göteborgsområdet

Arvodesberedning

Kjell Nordström, Skaraborg – Gruppledare

Bernt Runberg, Göteborgsområdet

REGIONENS EGNA VERKSAMHETER:

Revisorer

Ordinarie

Birgitta Eriksson, Göteborgsområdet – Gruppledare

Ulla Göthager, Skaraborg

Sven Liljegren, Älvsborgs Södra

Patientnämnden i Göteborg

Ordinarie

Dragan Drobomovic, Göteborg – Gruppledare

Shilan Majid, Göteborg

Henrik Ekersund, Göteborg

Ersättare

Christer Johansson, Göteborg

Norra patientnämnden

Ordinarie

Christina Lundqvist, Fyrbodal – Gruppledare

Sebastian Grip, Fyrbodal

Jenny Jansson, Fyrbodal

Ersättare

Leif Höglund, Fyrbodal

Västra patientnämnden

Ordinarie

Jan-Åke Simonsson, Göteborgsområdet – Gruppledare

Christina Oskarsson, Göteborgsområdet

Björn Magnusson, Göteborgsområdet

Ersättare

Helén Byström, Göteborgsområdet

Södra patientnämnden

Ordinarie

Per-Åke Magnusson, Älvsborgs Södra – Gruppledare

Ann-Marie Molin Franzén, Älvsborgs Södra

Daniel Andersson, Älvsborgs Södra

Ersättare

Kari Hellstadius

Östra patientnämnden

Ordinarie

Anita Löfgren, Skaraborg – Gruppledare

Jens Persson, Skaraborg

Roger Lundberg, Skaraborg

Ersättare

Åsa Karlsson, Skaraborg

Hälso- och sjukvårdsstyrelsen

Ordinarie

Håkan Linnarsson, Göteborg – Gruppledare

Janette Olsson, Göteborgsområdet

Maria Hjärtqvist, Skaraborg

Per-Arne Brink, Fyrbodal

Ersättare

Thomas Gustavsson, Älvsborgs Södra

Kenneth Borgmalm, Fyrbodal

Tomas Angervik, Göteborgsområdet

Sebastian Clausson, Skaraborg

Ann-Christine Andersson, Göteborg

Servicenämnden

Ordinarie

Louise Åsenfors, Fyrbodal – Gruppledare

Mats Palm, Älvsborgs Södra

Linnea Wall, Skaraborg

Ersättare

Göte Karlsson, Göteborg

Maria Oijens, Göteborg

Fastighetsnämnden

Ordinarie

Paula Örn, Göteborgsområdet – Gruppledare

Jan Ripa, Göteborg

Dan Gabrielsson, Skaraborg

Ersättare

Dan Nyberg, Fyrbodal

Micael Emilsson, Älvsborgs Södra

Nämnden för Hälsan och stressmedicin

Ordinarie

Karolina Roughton, Göteborgsområdet – Gruppledare

Therese Mancini, Fyrbodal

Carina Lundgren, Älvsborgs Södra

Ersättare

Ronny Johansson, Göteborg

Arkivnämnden

Ordinarie

Kågan Karlsson, Göteborg

Ersättare

Birgitta Swensson, Skaraborg

Kulturnämnden

Ordinarie

Ann-Charlott Karlsson, Skaraborg – Gruppledare

Olof Svensson, Göteborg

Christer Lundberg, Älvsborgs Södra

Sebastian Aronsson, Göteborgsområdet

Ersättare

Roger Hansson, Fyrbodal

Ronnie Bryngelsson, Göteborgsområdet

Per Eriksson, Fyrbodal

Pia Rönnesjö, Göteborg

Birgitta Andersson, Älvsborgs Södra

Miljönämnden

Ordinarie

Stig Carlsson, Skaraborg – Gruppledare

Håkan Andersson, Älvsborgs Södra

Caritha Jacobsson, Fyrbodal

Christer Ahlén, Göteborgsområdet

Dijana Mujdzic, Göteborg

Ersättare

Carl-Gunnar Haglund, Göteborg

Mattias Ezelius, Skaraborg

Christina Hein, Älvsborgs Södra

Oskar Sköld, Göteborgsområdet

Kollektivtrafiknämnden

Ordinarie

Alex Bergström, Skaraborg – Gruppledare

Per-Erik Norlin, Fyrbodal

Peter Rosholm, Älvsborgs Södra

Hans Strandberg, Göteborgsområdet

Marina Fransson, Göteborg

Ersättare

Malin Johansson, Fyrbodal

Robert Sandberg, Älvsborgs Södra

Leif Blomqvist, Göteborg

Marie Raask, Göteborgsområdet

Regionutvecklingsnämnden

Ordinarie

Bijan Zainali, Fyrbodal – Gruppledare

Anna-Karin Skatt, Skaraborg

Bengt Forsling, Älvsborgs Södra

Mats Eriksson, Göteborgsområdet

Niklas Berglund, Göteborg

Ersättare

Rolf Eriksson, Skaraborg

Renée Norgren Jeryd, Göteborgsområdet

Andreas Hector, Göteborg

Lena Schoultz, Älvsborgs Södra

Göteborgs hälso- och sjukvårdsnämnd

Ordinarie

Ann-Christine Andersson, Göteborg – Gruppledare

Gabriel Veble, Göteborg

Jane Åberg, Göteborg

Dzenan Cisija, Göteborg

Ersättare

Eva-Lena Fransson, Göteborg

Sören Björkman, Göteborg

Malin Sjunneborn, Göteborg

Mikael Svensson, Göteborg

Anna Ahlborg, Göteborg

Norra hälso- och sjukvårdsnämnden

Ordinarie

Annika Erlandsson, Fyrbodal – Gruppledare

Joakim Sjöling, Fyrbodal

Eva Arvidsson, Fyrbodal

Soraya Zarsa Lundberg, Fyrbodal

Ersättare

Ulla Börjesson, Fyrbodal

Ida Jakobsson, Fyrbodal

Kalle Blomgren, Fyrbodal

Therese Englund, Fyrbodal

Glenn Patriksson, Fyrbodal

Västra hälso- och sjukvårdsnämnden

Ordinarie

Tomas Angervik, Göteborgsområdet – Gruppledare

Maria Brauer, Göteborgsområdet

Linda Åshamre, Göteborgsområdet

Fredrik Gullbrantz, Göteborgsområdet

Ersättare

Anita Hedén Unosson, Göteborgsområdet

Johnny Alexandersson, Göteborgsområdet

Cilla Ivarsson Kuntze, Göteborgsområdet

Minna Salow, Göteborgsområdet

Annika Johansson, Göteborgsområdet

Södra hälso- och sjukvårdsnämnden

Ordinarie

Hanne Jenssen, Älvsborgs Södra – Gruppledare

Tony Willner, Älvsborgs Södra

Anna Österström, Älvsborgs Södra

Mats Tolfsson, Älvsborgs Södra

Ersättare

Helena Thelin, Älvsborgs Södra

Åsa Renée, Älvsborgs Södra

Eva-Karin Haglund, Älvsborgs Södra

Lise-Lott Hellstadius, Älvsborgs Södra

Jessica Ericsson, Älvsborgs Södra

Östra hälso- och sjukvårdsnämnden

Ordinarie

Sebastian Clausson, Skaraborg – Gruppledare

Maria Hjärtqvist, Skaraborg

Karl Wiktorsson, Skaraborg

Ann-Christin Erlandsson, Skaraborg

Ersättare

Michael Karlsson, Skaraborg

Zelal-Sara Yesildeniz, Skaraborg

Mohamad Rezkar, Skaraborg

Anne-Marie Wahlström, Skaraborg

Pierre Rydén, Skaraborg

Styrelsen för Sahlgrenska Universitetssjukhuset

Ordinarie

Cecilia Dalman Eek, Göteborg – Gruppledare

Lena Hult, Fyrbodal

Peter Legendi, Skaraborg

Ersättare

Peter Rosholm, Älvsborgs Södra

Styrelsen för Södra Älvsborgs Sjukhus

Ordinarie

Claes Redberg, Älvsborgs Södra – Gruppledare

Helene Johnsson, Älvsborgs Södra

Ingela Ekholm, Göteborg

Ersättare

Ulf Dahlberg, Älvsborgs Södra

Tore Hult, Fyrbodal

Styrelsen för NU-sjukvården

Ordinarie

Carina Åström, Fyrbodal – Gruppledare

Andreas Hetor, Göteborg

Ann-Marie Jonasson, Fyrbodal

Ersättare

Maria Radivoj, Skaraborg

Gitte Jensen, Göteborgsområdet

Styrelsen för Skaraborg Sjukhus

Ordinarie

Susanne Larsson, Skaraborg – Gruppledare

Marie Ekman, Skaraborg

Ingvar Svensson, Göteborg

Ersättare

Lena O. Jenemark, Skaraborg

Celso Slivia Goncales, Älvsborgs Södra

Styrelsen för sjukhusgruppen i väster

Ordinarie

Ulla-Karin Johansson, Göteborgsområdet – Gruppledare

Gert-Inge Andersson, Fyrbodal

Moncia Westberg, Göteborgsområdet

Ersättare

Dag Forsström, Älvsborgs Södra

Styrelsen för Närhälsan

Ordinarie

Jim Aleberg, Göteborgsområdet – Gruppledare

Anders C. Nilsson, Fyrbodal

Therese Kristiansson, Skaraborg

Ersättare

Tommy Mårtensson, Älvsborgs Södra

Styrelsen för regiongemensam hälso- och sjukvård

Ordinarie

Michael Melby, Fyrbodal – Gruppledare

Eva Österlund Hjert, Älvsborgs Södra

Johanna Svensson, Skaraborg

Ersättare

Jonatan Pasic, Göteborg

Eva Kristensen, Göteborgsområdet

Tandvårdsstyrelsen

Ordinarie

Linnea Wall, Skaraborg – Gruppledare

Magnus Johansson, Älvsborgs Södra

Moez Dharsani, Fyrbodal

Ersättare

Mats Frisell, Göteborgsområdet

Conny Järvhäll, Göteborg

Styrelsen för Habilitering och hälsa

Ordinarie

Sebastian Aronsson, Göteborgsområdet – Gruppledare

Sanna Gustafsson, Fyrbodal

Ersättare

Per Gustavsson, Älvsborgs Södra

Agneta Bakir, Skaraborg

Styrelsen för naturbruksgymnasierna

Ordinarie

Joakim Sjöling, Fyrbodal – Gruppledare

Emil Forsberg, Göteborgsområdet

Stefan Karlsson, Älvsborgs Södra

Ersättare

Anna Helgesson, Skaraborg

Håkan Bernhardsson, Göteborg

Styrelsen för Botaniska trädgården

Ordinarie

Mats Palm, Älvsborgs Södra – Gruppledare

Ing-Marie Samuelsson, Göteborgsområdet

Ersättare

Åke Fransson, Skaraborg

Styrelsen för Västarvet

Ordinarie

Gunilla Josefsson, Göteborg – Gruppledare

Reidar Eriksson, Frybodal

Birgitta Swensson, Skaraborg

Ersättare

Allaedin Hedeyati, Göteborg

Styrelsen för Kultur i Väst

Ordinarie

Beatrice Toll, Göteborg – Gruppledare

Anders C. Nilsson, Fyrbodal

Maria Hjärtqvist, Skaraborg

Ersättare

P-G Björkman, Göteborgsområdet

Styrelsen för folkhögskolorna

Ordinarie

Leif Håkansson, Göteborgsområdet – Gruppledare

Gladys Janelli, Göteborg

Leif Dahl, Älvsborgs Södra

Ersättare

Maria Radivoj, Skaraborg

BOLAG:

Styrelsen för Film i Väst AB

Ordinarie

Krister Andersson, Älvsborgs Södra – Gruppledare

Fredrik Nordström, Skaraborg

Margreth Johnsson, Fyrbodal

Styrelsen för Göteborgsoperan AB

Ordinarie

Maria Brauer, Göteborgsområdet – Gruppledare

Monica Green, Skaraborg

Maria Andersson Willner, Älvsborgs Södra

Styrelsen för Göteborgs Symfonikerna AB

Ordinarie

Roland Andersson, Älvsborgs Södra – Gruppledare

Maria Augustsson, Göteborg

Therese Weckström, Skaraborg

Styrelsen för Västsvenska Turistrådet AB

Ordinarie

Karin Grenberg Gelotte, Göteborg – Gruppledare

Ronnie Brorsson, Fyrbodal

Beatrice Ekelund, Älvsborgs Södra

Styrelsen för Regionteater Väst AB

Ordinarie

Susanne Börjesson, Fyrbodal

Lars-Ebbe Pettersson, Göteborgsområdet

Styrelsen för Sahlgrenska International Care AB

Ordinarie

Cecilia Dalman Eek, Göteborg – Gruppledare

Lena Hult Fyrbodal

Krister Andersson, Älvsborgs Södra

Styrelsen för Västtrafik AB

Ordinarie

Per Tenggren, Göteborg – Gruppledare

Carina Gullberg, Skaraborg

Åsa Karlsson, Fyrbodal

Yasin Abbes, Älvsborgs Södra

Johan Nordin, Göteborgsområdet

ÖVRIGT:

Kommunalförbundet Avancerad Strålbehandling

Håkan Linnarsson, Göteborg, ersättare

Kommunalförbundet Tolkförmedling i Väst

Jonas Adelsten Kristiansen, Älvsborgs Södra, ersättare

Styrelsen för Dalslands kanal AB

Michael Melby, Fyrbodal, ersättare

Styrelsen för Folkteatern i Göteborg

Beatrice Toll, Göteborg, ersättare

Förvaltningshögskolans råd för utbildning och forskning

Petra Rönnholm, Göteborg, ersättare

Samarbetsnämnden för Karsuddens sjukhus

Janette Olsson, Göteborgsområdet, ersättare

Skaraborgs föreningsarkiv

Stig Carlsson, Skaraborg, ersättare

Förbundsdirektion för Svensk Luftambulans

Håkan Linnarsson, Göteborg

Samverkansnämnden för VGR och Landstinget i Halland

Ordinarie

Cecilia Dalman Eek, Göteborg – 2:e vice ordförande

Janette Olsson, Göteborgsområdet

Ersättare

Thomas Gustavsson, Älvsborgs Södra

Samordningsförbundet Göteborg Centrum

Ann-Christin Andersson, Göteborg, ersättare

Samordningsförbundet Göteborg Hisingen

Karin Grenberg Gelotte, Göteborg, ersättare

Samordningsförbundet Nordost

Shilan Majid, Göteborg, ersättare

Samordningsförbundet Göteborg Väster

Eva-Lena Fransson, Göteborg, ersättare

Samordningsförbundet Ale, Kungälv, Stenungsund, Tjörn, Öckerö

Linda Åshamre, Göteborgsområdet, ersättare

Samordningsförbundet Mölndal, Partille, Häryda, Lerum och Alingsås

Tomas Angervik, Göteborgsområdet, ersättare

Samordningsförbundet Vänersborg och Mellerud

Joakim Sjöling, Fyrbodal, ersättare

Samordningsförbundet Sjuhärad

Hanne Jensen, Älvsborgs Södra, ersättare

Samordningsförbundet Trollhättan, Lilla Edet, Grästorp

Kalle Blomgren, Fyrbodal, ersättare

Samordningsförbundet Bengtsfors, Åmål, Dals-Ed, Säffle, Årjäng

Eva Arvidsson, Fyrbodal, ersättare

Samordningsförbundet Norra Skaraborg

Ann-Christin Erlandsson, Skaraborg, ersättare

Samordningsförbundet Västra Skaraborg

Karl Wiktorsson, Skaraborg, ersättare

Samordningsförbundet Östra Skaraborg

Maria Hjärtqvist, Skaraborg, ersättare

Samordningsförbundet Väst

Annika Erlandsson, Fyrbodal, ersättare

STIFTELSER:

Stiftelsen Bohusläns Museum

Ordinarie

Johanna Ekeroth, Fyrbodal

Evert Svenningsson, Göteborgsområdet

Gisel Tureskog, Fyrbodal

Stiftelsen Västergötlands Museum

Ordinarie

Roland Andersson, Älvsborgs Södra

Abo Moradi, Göteborg

Ersättare

Alexander Hutter, Fyrbodal

Stiftelsen Anna-Lisa Lidbeck uppfostringsanstalt

Marita Bengtsson, Skaraborg

Stiftelsen Bohusländska Fiskarefonden

Hilbert Eliasson, Fyrbodal, ersättare

Stiftelsen Borgmästare Lars Billströms donation

Ordinarie

Peter Bäcklund, Göteborgsområdet

Ersättare

Hans Strandberg, Göteborgsområdet

Stiftelsen för Dalslands kanals framtida bestånd

Evert Magnusson, Fyrbodal, ersättare

Stiftelsen Eduard Magnus musikfond

Ordinarie

Michelle Andreasson, Göteborg

Elisabeth Borg, Göteborg

Ersättare

Magnus Hermansson Adler, Göteborg

Stiftelsen Karl Frithiofson

Lars-Åke Bergman, Skaraborg, ersättare

Stiftelsen Eduard Magnus musikfond

Vujadin Kozomora, Göteborg, ersättare

Stiftelsen Gerleborgsskolan

Vivianne Johansson, Fyrbodal, ordinarie

Stiftelsen Gustav Malmgrens fond för behövande musici

Claes Söderling, Göteborg, ordinarie

Hensbackastiftelsen

Leif Gabrielsson, Fyrbodal, ersättare

Stiftelsen Innovatum

Ingmar Samuelsson, Fyrbodal, ersättare

Stiftelsen James Dicksons minnesfond

Ordinarie

Birgitta Nesterud, Göteborg

Daniel Wadlert, Göteborg

Ersättare

Madlen Gunnarsson, Göteborg

Stiftelsen Läckö slott

Hasse Andersson, Skaraborg

Stiftelsen Skaraborgsinstitutet

Mohamad Rezkar, Skaraborg, vice ordförande

Ingvor Bergman, Skaraborg

Kenth Selmosson, Skaraborg

Jessica Bredenberg, Skaraborg

Stiftelsen Stenebyskolan

Ordinarie

Peter Johnsson, Fyrbodal

Anders Sandén, Fyrbodal

Västkuststiftelsen

Ordinarie

Eva Carlsson, Göteborgsområdet

Rolf Berg, Fyrbodal

Ersättare

Rolf Gustavsson, Göteborgsområdet