––––––

Årets kvinnliga idrottare

Nominerade: Lina Ljungblom (Skövde HC/Skövde IK), Trine Forss (Skövde Simsällskap), Emma Sandsjö (Skövde Dukes)

Vinnare: Emma Sandsjö

––––––

Årets manliga idrottare

Nominerade: Matias Helt Jepsen (IFK Skövde HK), Gustaf Norlin (Skövde AIK), Jack Thurin (IFK Skövde HK)

Vinnare: Matias Helt Jepsen

––––––

Årets kvinnliga junior

Nominerade: Hilja Schimmel (Skövde Simsällskap), Angela Aljaber (Skövde Karate Kai), Elma Örtemark (Skövde HF)

Vinnare: Hilja Schimmel

––––––

Årets manliga junior

Nominerade: Victor Ljungkvist (IFK Skövde HK), Rikard Carlsson (Skövde Dukes), Simon Karlsson (Skövde ABK)

Vinnare: Victor Ljungkvist

––––––

SLA:s Guldboll

Nominerade (dam): Matilda Andersson, (Skultorps IF), Linn Hermansson (Skövde KIK), Amanda Johansson (Skultorps IF)

Nominerade (herr): Hannes Fritzson, Gustaf Norlin, Rasmus Örqvist (samtliga Skövde AIK)

Vinnare: Matilda Andersson och Gustaf Norlin

––––––

Årets ledare/tränare

Annons

Nominerade: Tamas Fekete (Skövde Simsällskap), Stefan Strind (Skövde AIK), Jonas Wille (IFK Skövde HK)

Vinnare: Jonas Wille

––––––

Årets idrottare med funktionshinder

Nominerade: Maria Weiner (Skövde Parasportförening), Skövde Parasportförening “Lag röd” (innebandy), Per Pettersson (Skövde Parasportförening)

Vinnare: Per Pettersson

––––––

Årets kvinnliga unga ledare

Nominerade: Linn Orsborn (Skövde Gymnastikförening), Linda Kyrk (Skövde Konståkningsklubb), Meya Himmer (Skövde Tennisförening)

Vinnare: Meya Himmer

––––––

Årets manliga unga ledare

Nominerade: Robin Lundberg (Skövde BC), Adam Lind (IFK Skövde FK), Anton Sunesson (Skövde Simsällskap)

Vinnare: Robin Lundberg

––––––

Årets Eldsjäl

Nominerade: Kent Sjödin (Skövde ABK), Christian Lindström Bengtzon (Skövde MK), Mary Edman (HK Country)

Vinnare: Kent Sjödin

––––––

SLA-plaketten (Årets idrottare i världen)

Nominerade: Max Friberg (Frölunda Indians), Emma Sandsjö (Skövde Dukes), Jack Thurin (IFK Skövde HK)

Vinnare: Max Friberg

––––––

Årets lag

Nominerade: IFK Skövde HK, Skövde AIK, Skövde Simsällskap

Vinnare: IFK Skövde HK

––––––

Årets förening

Nominerade: Skövde BC, Skövde Parasportförening, Billingen X-trail Sports Club

Vinnare: Skövde Parasportförening

––––––

Årets hederspris

Vinnare: Kurt-Evert Larsson (Skultorps IF)

––––––