MC-rallyt är ingen tävling i att köra fort. Istället åker deltagarna den elva mil långa slingan runt Skaraborg i sin egen takt och njuter av sällskapet och de fina vägarna. På vägen finns det flera stopp med fika, lekar och tipsfrågor, och det är helt enkelt som en lång tipspromenad fast på motorcykel.

Rallyt arrangeras helt av klubbens medlemmar, och klubbens rallyansvarige Rune Andersson tycker att det brukar fungera bra.

– Jag tror att gemenskapen lockar mycket. Själv tycker jag det är väldigt roligt, berättar han.

Tidigare år har rallyt haft över 200 startande de gånger som vädret varit bra, och med tanke på de varma kläderna motorcykelåkarna har på sig får det inte vara för varmt. Rune hoppas därför att prognosen om lite svalare väder till helgen stämmer, och att det ska kunna komma många deltagare.

– Det finns väl en liten risk nu när vi krockar med enduro-EM, men det ska nog gå bra, säger Rune.

Det 49:e Skaraborgsrallyt körs alltså på lördag och startar på Gröna Lund i Lerdala.