I maj stod det klart att Niclas Börjesson valt att lämna sin post som klubbchef för IFK Skövde handboll. Efter att han i flera årtionden jobbat ideellt i klubben, de senaste fem åren med marknad och sedan 2018 varit klubbchef, gick han vidare för att bli platschef för Ricoh IT-Partner Skaraborg.

Nu har IFK Skövde gjort klart med hans efterträdare. Via sin hemsida presenterar klubben Erik Sackari som ny klubbchef.

– Det känns extremt spännande och kul. Det är en imponerande resa som IFK gjort efter de tuffa åren. Just satsningen på både topp och bredd är något jag känner som mycket viktigt, säger han till klubbens hemsida.

48-årige Sackari har över 25 års erfarenhet inom mode-, inrednings- och textilbranschen och har de senaste åren varit sälj- och marknadschef i Skandinavien för Finlayson Oy.

– Det känns helt rätt med Erik. Hans kunskap om att vårda och bygga varumärken samt förmåga att skapa långsiktiga relationer och hög servicenivå är egenskaper vi värdesätter högt, säger klubbens ordförande Per Andersson.

Annons

Sackari tillträder posten till hösten.

Läs också: Lång intervju med Jack Thurin: "Är man inte taggad då så vet jag inte vad man blir taggad av"