IFK Skövde har gjort klart med sitt första nyförvärv inför återkomsten i division 3. Via sin hemsida meddelar klubben att Nils Liljebo är klar för en övergång till IFK Skövde.

– Vi har haft ögonen på Nils i flera år och vi försökte locka hit honom inför årets säsong. Då valde han istället IFK Tidaholm. Nu är vi väldigt glada över att få in Nils i vårt lag, säger Fredrik Hellman, sportansvarig i IFK Skövde, till klubbens hemsida.

Därmed blir alltså vistelsen i IFK Tidaholm ettårig. Under säsongen som gick spelade i 25 av 26 matcher, varav 21 starter. Tidigare har Liljebo även representerat Tidaholms G&IF, Tibro AIK och moderklubben IFK Värsås.

Liljebo bor i Skövde, vilket gör reseavståndet kortare.

– Jag ser fram emot att komma till IFK Skövde och är glad över att vi nu har kommit överens. Jag hoppas kunna bidra med det jag är bra på, säger han till IFK Skövdes hemsida.

I samma veva meddelar IFK Skövde att Alexander Gerhardsson, Moise Mbengay och George Daoud fortsätter i IFK Skövde även nästa säsong.

Relaterat: IFK Tidaholm förlänger med flera spelare
Relaterat: IFK Skövde uppflyttat till trean: "Har jobbat med kniven mot strupen"