I mars tidigare i år skrev Kristian Svensson på ett nytt kontrakt med IFK Skövde. Nu behövde veteranen inte lika långa tid på sig att bestämma sig för att fortsätta ytterligare en säsong efter den pågående. 37-åringen spelar i IFK även 2019-2020.

– Efter några tuffa år både sportsligt och ekonomiskt har vi fått en nytändning och det känns fint att vara med på den resan. Med nya ledare och en del nya spelare har vi fått till en härlig stämning, säger Svensson till klubbens hemsida.

LÄS MER: IFK-poäng efter drama – Thurin kvitterade i slutsekunderna

Högernian har varit en av många spelare som steppat upp jämfört med föregående säsong. Sportchef Ulf Nyström är glad över att ha knutit sin kapten till sig för ännu säsong.

– ”Krille” är oerhört viktig i vårt lagbygge. Han bidrar både offensivt och defensivt och är lika nyttig på träningarna som i matcher. Med den åldersstruktur vi nu har är det också viktigt att vi har några spelare med rutin och erfarenhet.

På torsdag gästar Alingsås HK IFK Skövde för toppmöte i handbollsligan.

Annons

LÄS MER: Trotjänaren om intresset för IFK Skövdes nybygge: ”Det största jag upplevt”