Gymnasium Skövde, Västerhöjd

Elsa och Ragnar Selanders stipendiefond

Elin Hestner Olsson . NA3b . 12 000

Maged Tahhan . NA3c . 12 000

Amanda Wahlberg . NA3c . 12 000

Matilda Wahlberg . NA3c . 12 000

Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond

Linnea Gustafsson . SA3b . Svensk skrivning . 300

Josefine Jonsson . NA3c . Engelska . 300

Yolla Abraham . NA3b . Franska . 300

Hugo Göthberg . HU3 . Italienska . 300

Siri Unenge . HU3 . Latin . 300

Amanda Dagheden . HU3 . Kinesiska . 300

Hugo Hägg . SA3b . Spanska . 300

Klara Magnusson . NA3c . Tyska . 300

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan

Clara Karlquist . EK3b . Ekonomiprogrammet . 1 000

Josefin Käll . ES3e . Estetiska programmet . 1 000

Edward Forsberg . HA3 . Handels- och administrationsprogrammet . 1 000

Hugo Göthberg . HU3 . Humanistiska programmet . 1 000

Ida Nolberger . NA3a . Naturvetenskapliga programmet . 500

Klara Magnusson . NA3c . Naturvetenskapliga programmet . 500

Zaga Flor . SA3b . Samhällsvetenskapliga programmet . 1 000

My Irenheim Jarlhed . TE3a . Teknikprogrammet . 1 000

Fredrik Ekstrand . VO3h . Vård- och omsorgsprogrammet . 1 000

Gymnasium Skövdes stipendium

Emil Ring . SA3a . NIU-Fotboll . 500

Annons

Adam Drebin . EK3a . NIU-Handboll . 500

Skövde Cityförening Stipendiefond

Jacop Eriksson HA3 . Handelsstipendium 500

Commerce Stipendiet

Elsa Lundgren . HA3 . Handelsstipendium . 500

Elins Esplanad Stipendiefond

Klara Alfredsson HA3 . Handelsstipendium . 1 000

Cejn & Furhoffs Stipendiefond

Nora Lind . TE3b . Teknikstipendium . 1 500

Rasmus Ekengren . TE3b . Teknikstipendium . 1 500

Parkers Teknikstipendium

Erik Bruzell . TE3a . 1 500

Frimurarsamfällighetens stipendium

Sara Wallskog . VO3r . 1 500

Lucas Blåder . EK3b . 1 500

SvemosRIG-stipendium

Max Erlandsson . EE3a . 3 000

Grafiska företagens stipendium

Emil Karlsson . ES3e . 3 000

Swedbanks Ekonomistipendium

Nils Melker . EK3a . 2 000

Västra Götalandsregionens Vård- och omsorgsstipendie

Theo Ejerblom . VO3r . 1 000

Jacob Lindberg VO3s . 1 000

Skövde kommuns Vård och omsorgsstipendie

Marie Karhi . VO3h . 1 000

Anton Östlund . VO3r . 1 000

Luisa Velasques Tabarez . VO3s . 1 000

Hjo kommuns Vård och omsorgsstipendie

Edvin Mellgren . VO3h . 1 000

Karlsborg kommuns vård och omsorgsstipendie

Lovisa Thiberg . VO3s . 1 000

Tibro kommuns Vård och omsorgsstipendie

Tove von Harten . VO3r . 1 000

Gymnasium Skövde Kavelbro

Made in Skövdes stipendie, årets industrielev:

Jacob Granath INSVE3 . 10 000 kr

Frimurarlogen

Felicia Franzén BF3 1500 kr

Rasmus Andersson FAFAS 1500 kr

Samfonden, för goda studieresultat

Isabella Löfborg BF3 1000 kr

Evelina Sjölin BAMAL3 1000 kr

Arvid Karlsson Persson EE3A 1000 kr

Timmie Cederberg Larsson FTPER3 1000 kr

Emelie Andersson HV3 1000 kr

Anders Kihlström INSVE3 1000 kr

Ellinore Moberg IAIND 1000 kr

Quintus Hallgren . VF3 .1000 kr

Gabriella Karlén RL3 1000 kr

Branschstipendier

Emil Johansson BAANL3 2000 kr Maskinentreprenörerna

Karl Bergstrand BAHUS3 1000 kr Borgunda Såg

Erik Carlsson BAHUS3 1000 kr Borgunda Såg

Arvid Karlsson BAHUS3 2500 kr Svenska byggindustrier Skaraborg

Andreas Widhage BAHUS3 1000 kr Optimera

Evelina Sjölin BAMAL3 500 kr Billingefärg

Albin Kihlström BAMAL3 500 kr Billinge färg

Evelina Sjölin BAMAL3 Guldsmycke Alcro Guldpensel

Ewelina Wixtröm EE3B 750 kr Bravida

Emil Wennerholm EE3A 750 kr Bravida

Sebastian Lundström EE3A 1000 kr Electrobyrån

Erik Jernberg EE3B 1000 kr Assemblin

Kevin Sadiq EE3B 1000 kr Assemblin

Filip Bender EE3B 1000 kr . Källströms Elektriska

Anton Hedberg FIPER3 2000 kr IF Metall

Erik Larsson FTPER3 3000 kr Motorbranschens stipendium

Linus Pettersson FTPER3 2500 kr Motorbranschens stipendium

Carl Talmark FTPER3 2500 kr Motorbranschens stipendium

Casper Karlsson FTTRA3 500 kr Transportbranschens stipendium

Tim Johansson FTTRA3 500 kr Transportbranschens stipendium

Kalle Johansson FTTRA3 500 kr Transportbranschens stipendium

Simon Eriksson FTTRA3 500 kr Transportbranschens stipendium

Jonathan Andersson FTTRA3 1500 kr Svenska Transportarbetarförbundet

Tim Johansson FTTRA3 1500 kr Svenska Transportarbetarförbundet

Johanna Hedlund FTTRA3 1500 kr Svenska Transportarbetarförbundet

Anna Lövgren HV3 Varor/750 kr . Grazette

Emelie Andersson HV3 Varor/750 kr Grazette

Wihlma Olsen HV3 Varor/750 kr Grazette

Emilia Lundin HV3 Sax/2500 kr Capura

Isabelle Fingal HV3 Varor/1500 kr Toupema

Josefine Wirén HV3 Sax/3000 kr Goldwell

Emelie Andersson HV3 10 000 kr Wella Best student award

Amanda Wedin HV3 500 kr Elins Esplanad

Ida Berggren Leijon HV3 500 kr Elins Esplanad

Jacob Granath INSVE3 2000 kr IF Metall

Julia Sandström RL3 1000 kr Måltidsenhetens stipendium, bästa storkökselev

Karl Esplund RL3 2 000 kr Branschens stipendium, bästa serveringselev

Gabriella Karlén RL3 2000 kr Branschens stipendium, bästa kökselev

Oskar Arvidsson VF3 2500 Västgöta rör

Hampus Jokela Strömberg VF3 5 000 kr Västgöta rör

Kavelbrostipendiet

Anton Bredberg EE3B 1000 kr

Idrottsstipendiet

Andreas Widhage BAHUS3 500 kr

NTI-gymnasiet

Bästa gymnasiearbete Teknikprogrammet: Simon Engström

Bästa gymnasiearbete IT-programmet: Rasmus Jonsson

Bästa kamrat: Yousef Noufal IB

Bästa Datorvård: Tomas Fiala Teknik 3

Bästa CAS-arbete på IB: Clarissa Sastravidjaya

Bästa betyg Teknikprogrammet: Simon Engström

Bästa betyg IT-programmet: Christian Kagerin

Bästa betyg IB: Love Pilström

Vale dictorian: Simon Engström

Volvogymnasiet

Johan Larsson . 3000 . Volvo Powertrain

Felix Lennartsson . 3000 . Volvo Car Engine

Gottfrid Olsson . 2000 . Volvo Powertrain

Jonatan Haraldsson . 2000 . Volvo Car Engine

Amanda Carlsson . 2000 . IF Metall

Jacob Fogelström . 2000 . IF Metall

Tarik Porobic . 1000 . Volvo Motorklubb

Tim Johansson . 1000 . Volvo Motorklubb

Maja Adler . 1000 . Volvo Motorklubb

Lovisa Andersson . 1000 . Volvo Motorklubb

Linnéa Carlfjord . 2000 . Ledarna Volvo Powertrain

Ludwig Almedal . 2000 . Ledarna Volvo Cars

Tove Lindberg 1000 . Unionen Volvo Cars

Pelle Andersson . 1000 . Unionen Volvo Powertrainn

Jonathan Ekhäll . 1000 . Unionen Volvo Cars

Jenny Frank . 1000 . Unionen Volvo Powertrain

Lichron

Stipendium - Bästa elev inom vald inriktning

Automation – Leo Sundquist

CNC - Marco Ojala

Stipendium IF Metall

Hugo Vester . CNC

Carl Frisk . CNC

Ella Eriksson . Automation

Isac Löf . Automation

Drottning Blankas gymnasieskola

Valedictorian . Oskar Sundvall, sos16 . 2 000kr

Ambassadör . Donjeta Rulani, hot16 . 500 kr

Prestation . Smilla Svärd, sty16 . 800kr

Årets kämpe . Albin Andersson, trä16 . 500kr

Bästa studieresultat . Emma Knutsson sty16 . 1 000kr

Årets engagemang . Julia Rosenlind, spa16 . 600kr

Stylist

Bästa APL . Tova Svensson . Grazette

Bästa Stylist . Emma Knutsson . Make Up Store och Färg

Spa

Bästa APL . Julia Rosenlind . Maria Åkerberg

Bästa Spa-terapeut Julia Rosenlind . Maria Åkerberg

Träning

Bästa APL . Hugo Dalene . Actic/Nordic Wellness

Årets träning- och ledarskapselev . Isabell Johansson . Actic/Nordic Wellness

Sos

Bästa APL . Miranda Fredin . SKAS, 1 000kr

Vård- och omsorgsnämnden, Tibro . Jennie Klasson . Tibro1 000kr

Vård- och omsorgsnämnden, Skövde . Lisa Fransson . Skövde 1 000kr

Hotell

Bästa APL (Prisma/Majoren) . Moa Carlsson . 1 000kr

Bästa service (Prisma/Majoren) . Emma Kiviniemi . 1 000kr

Bästa insatser (Prisma/Majoren) . Emil Wigart . 1 000kr

Next Skövdes stipendium för hotell, resor och konferens . Emilia Philblad . 1000kr

Billingehus . Astrid Handfast . 1000kr

Scandic . Meja Larsson . 1000kr

Relaterat: Här hittar du allt från studenten
Relaterat: TV: Här springer Västerhöjd och Kavelbro ut
Relaterat: Studentfirande idag, jobb redan på måndag
Relaterat: Glada studenter sprang ut från NTI
Relaterat: Här är nästa generations Volvoanställda
Relaterat: Här springer studenterna ut - i arbetslivet
Relaterat: Händerna upp i luften på Kavelbro
Relaterat: Sista dagen tillsammans på Västerhöjd – studenternas farväl till mentorerna
Relaterat: Julia tog studenten - är nybakad spaterapeut: "De bästa tre åren i hela mitt liv”
Relaterat: Fy f-n vad dom är bra - se firandet här