Annons

Annons

Annons

Skaraborg

Kim ska cykla till Paris för barn som drabbats av cancer

1 200 kilometer. Så långt ska Kim Berghäll, samt resten av hans lag Team Rynkeby Skaraborg, cykla för att stötta Barncancerfonden och Barnhjärnfonden.

– Det känns fantastiskt att få vara med och göra detta. Vi ser att pengarna verkligen har effekt, säger han.

Utomhusträningen rullade igång i början av april för Team Rynkeby Skaraborg; innan det övades det för fullt i ett halvår inomhus. Nu är det mindre än tre månader kvar tills de ska trampa till Paris den 7 juli. Men cyklandet kommer att ske i etapper, så att alla som vill ska orka hänga på.

Bild: Privat

Annons

För fjärde gången ska Falköpingsbon Kim Berghäll hoppa upp på sadeln och bege sig mot Frankrikes huvudstad i sommar. Han är nämligen en del av välgörenhetsprojektet Team Rynkeby och tillhör Skaraborgslaget, som består av 19 taggade cyklister.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan