Annons

Annons

Annons

Nya Billingehus

Prislappen för nya Billingehus blir dyrare: ”Vi har valt den svåra vägen”

Ombyggnaden av Billingehus har antagit nya former, enligt ägarna. Det innebär förändringar avseende när de kan öppna, men också kring prislappen för hela renoveringen.

– Vi har tagit ett större grepp än vi hade tänkt göra från början, därför har kostnaden gått upp, menar Lotus hotel groups vd Lars-Olof Oskarsson.

Text

Mattorna till hotellrummen väntar på att packas upp i det rum på Billingehus som så småningom ska bli en restaurang, med utsikt över hela Skövde. Rekryteringen av personal är i full gång och arbetet med att bevara hotellets karaktär, samtidigt som det ska förnyas, går in i andra halvlek, enligt de nya ägarna.

Bild: Julia Kråklind

Annons

Västsvenska Lotus hotel groups ägare Lars-Olof Oskarsson och Anna Riis skrev på kontraktet till Billingehus i november år 2021. Då uppgav de till tidningens reporter att de skulle stänga hotellet för en omfattande renovering, som skulle ta det anrika huset in i framtiden, och planerade att öppna igen framåt hösten 2023.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan