Annons

Annons

Annons

Näringslivet i Skövde

Företag expanderar i Skövde – här blir det nya jobb: ”Vi växer”

Trots pandemin känner AB Sjuntorp med filial i Skövde medvind. Nu satsar de och kommer nyanställa totalt 18 personer. Sju av tjänsterna är i Skövde.

– Vi har en bra utveckling och får större uppdrag, som gör att vi växer och kan sätta fler människor i arbete, säger vd Thomas Mark.

AB Sjuntorp har bland annat verksamhet i Skövde. Där ska de nu nyanställa sju personer till två av sina dotterbolag. Foto: Pressbild

Annons

AB Sjuntorp har sitt huvudkontor i Sjuntorp utanför Trollhättan, men har flera filialer. I Skövde håller de till i Norra Ryds industriområde sedan januari 2017, då dotterbolaget Sjuntorps produktionsteknik AB etablerade sig där. Sedan januari 2020 har även dotterbolaget Elinc Sweden AB ett platskontor där.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan