Annons

Annons

Annons

Coronaviruset 2020-2022

Vaccinering startar i januari - ”optimistiskt” att alla vuxna får vaccin under första halvåret

Vaccineringen mot covid-19 ser ut att starta i mitten av januari med brukare i äldreomsorgen. Övriga i riskgrupp ser ut att kunna få vaccin från februari.

– Jag tror att allmänheten erbjuds vaccin med start före sommaren, men att det kommer att fortgå under hela året, säger Erik Andersson på Bräcke diakoni.

Text

Erik Andersson, områdeschef på Bräcke diakoni, tror att det kan bli svårt att klara av att vaccinera samtliga vuxna i Sverige under det första halvåret. - Det är ett mastodontuppdrag, säger han. Foto: Janne Wrangberth och Janne Andersson

Annons

– Vi kommer att få 50 000 doser till Västra Götalandsregionen i mitten av januari är det senaste beskedet, säger Erik Andersson, områdeschef på Bräcke diakoni som bland annat driver vårdcentralerna Vilan i Skara och Centralhälsan i Falköping, med tillägget att uppgifterna har ändrats över tid.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan