Annons

Annons

Annons

Östermalm

I år hålls First Lego league i Skövde digitalt – 20 lag tävlar om plats i finalen

Balthazar i Skövde har arrangerat en deltävling i First Lego league varje år de senaste 18 åren. Coronapandemin hindrar inte att köra en 19:e gång – istället blir det ett annorlunda upplägg med en helt digital tävling.

En deltävling i First Lego league har genomförts varje år på Balthazar. Även i år, där den på fredagen fick genomföras helt digitalt med anledning av coronapandemin. Bilden kommer från en tidigare tävling. Foto: Pressbild.

Annons

First Lego League är en kunskaps- och robotprogrammeringstävling för barn och ungdomar 10- 16 år. Det är idag, fredagen 6 november, som tävlingen drar igång. Totalt är 20 lag från Skövde, Lidköping, Mariestad och Motala med och gör upp om en plats i den skandinaviska finalen.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan