Annons

Annons

Annons

Västra Götalands län

Skoladministrationen ska analyseras

Text

Efter alla turer: Nu tillsätts en extern konsult för att gå igenom omdiskuterade skolorganisationen i Skövde.

Skoladministrationen i Skövde ska undersökas externt.

Annons

Annons

Genomlysningen görs enligt ett pressmeddelande för att effektivisera samt för att utreda de "olika åsikter på resursanvändningen som framkommit senaste tiden". Därför kommer alliansen i barn- och utbildningsnämnden till nästa möte föreslå att en extern part anlitas för att genomlysa verksamheten. Syftet är en översyn av resursanvändningen för ledning, administration och övergripande kostnader på såväl sektor- som avdelningsnivå.

– Skövdes invånare ska känna trygghet i att deras skattepengar används på bästa sätt och därför vill vi genomföra en genomlysning, säger Marianne Gustafson (KD), 1:e vice ordförande i barn- och utbildningsnämnden.

Uppdraget kommer upp för beslut vid nämndens nästa sammanträde.

– Vi som arbetar i sektor barn och utbildning välkomnar uppdraget. Vårt arbete är se till att goda förutsättningar skapas för såväl barn, elever som medarbetare, säger Katarina Lindberg, chef för sektor barn och utbildning.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan