Jacob Lindroth blir ny assisterande till Johan Persson i Skara FC under säsongen 2020.

Jacob Lindroth är klar som assisterande tränare i Skara FC.
– Vi är väldigt nöjda över att kunna presentera Jacob till våran organisation nästa säsong. Han har en välmeriterad historia som spelare med Skövde AIK, IFK Skövde samt Ulvåkers IF, säger fotbollsansvarige Peter "Preck" Karlsson i en kommentar.
Annons
Annons
Den gångna säsongen var Lindroth assisterande till Stefan Strind i Skövde AIK och var med och förde laget till en fjärde plats i division 1 södra. Ny assisterande tränare i SAIK är Mikael Lindgren från IFK Falköping.
– Som spelare spelade Jacob forward och kommer tillföra nya idéer till vårt anfallsspel. Vi har fått ett väldigt gott intryck av honom både som tränare och inte minst som inspirerande person, säger "Preck".
Övriga staben består av Tomas Larm (målvaktstränare) och Andreas Fransson (lagledare). Skara blev i år femma i division 4 norra.
LÄS MER: Didrik Eriksson tillbaka i Skara FC
LÄS OCKSÅ: Tunga smällen – kort efter övergången till Skara FC: "Ett antiklimax"