Även i år ska familjer med försörjningsstöd få en dag på ett lekland eller Sommarland. Däremot är det inte säkert att ett bad i Arena Skövde ingår i årets sommarpaket.

Det handlar om att bevilja ekonomiskt bistånd till en sommaraktivitet för familjer som haft försörjningsstöd i sex månader eller mer. Så har socialnämnden i Skövde gjort sedan 2015, nu är beslutet taget att man även kommer att göra det 2019.
Annons
Annons
Beslutet omfattar en ganska begränsad grupp: i februari 2019 var totalt 150 barn aktuella för försörjningsstöd varav 77 av dem bor i hushåll som är långvarigt aktuella.
Till det kan familjerna nu alltså ansöka om ekonomiskt bistånd till särskilda sommaraktiviteter. Aktiviteter som beviljas är en dag på Skara sommarland för hela familjen eller en heldag på Stellas Lekland.
Däremot är det ännu osäkert vad som gäller för Arenabadet, det är ännu inte fastställt om Arenan kommer att erbjuda sommarkort.
2018 ansökte och beviljades 19 hushåll bistånd till en sommaraktivitet, fördelat på 28
vuxna och 46 barn. Elva hushåll valde Skara Sommarland och åtta hushåll valde Stellas
Lekland. Kostnaderna för aktiviteterna uppgick till totalt 28 886 kronor.