Annons

Annons

Annons

Herräng

Mellandagsrean: Då går var femte produkt upp i pris

Text

Se upp för högre priser under de kommande dagarna.

Enligt en undersökning från Prisjakt går var femte produkt upp i pris på mellandagsrean.

– Inte konstigt att det minskar i betydelse, säger Carl Vult von Steyern, Nordenchef på Prisjakt.

Enligt Prisjakt går var femte produkt upp i pris under mellandagsrean.

Årets mellandagsrea väntas tappa fäste i Sverige. Det visar en ny undersökning från Prisjakt.

– Vi lever i en snabbrörlig marknad där rea-begreppet i princip dött ut. Det sker kampanjer på produkter varje dag, inte bara under reaperioder. Många konsumenter förstår detta och har blivit mer medvetna om köphetsen som råder. Lägg där till att fler i stället handlar under Black Friday så är det inte så konstigt att mellandagsrean minskar i betydelse, säger Vult von Steyern i ett pressmeddelande.

Annons

Annons

Inbäddat innehåll

Enligt undersökningen går var femte produkt upp i pris under de kommande dagarna – samtidigt som den genomsnittliga prisnedgången ligger på tolv procent. Det står även klart att köpintresset var 73 procent större under årets Black Friday än fjolårets mellandagsrea.

– Mitt tips är att göra en lista på produkter som behöver inhandlas och följa prisändringarna. Om en prissänkning inte är bra nog kan man lika väl vänta, många varor sjunker nämligen i pris under 2019 när nya produkter lanseras på marknaden, avslutar Vult von Steyern.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan