Mingel med allvar på Framtid 2012
Sigma IT-konsult har precis etablerat sig i Skövde och för dem var det givet att delta i framtidsmässan på högskolan. Foto: Ulf C Nilsson
Mässa. På onsdagen var det återigen dags för den årliga mässan på högskolan i Skövde där näringslivet kunde visa upp sig och "ragga" framtida medarbetare. Lättsamt mingel bland utställningsmontrarna varvades med intressanta föreläsningar på temat karriär och möjligheter. I år anordnades dessutom en akademisk lunch där mässdeltagare som kunde ge sina synpunkter på skolans forskning och visioner.
Framtidsmässan har blivit en årligt återkommande satsning som studentkåren arrangerar. I år anslöt 35 utställare, vilket var något mindre än förra året.
– Men glädjande nog är det fler företag i år än förra året som medverkar. Det är främst fackföreningarna som är färre i år, berättar Rebecca Åblad som var projektledare.
I år fanns bland annat tre företag med datspelsutveckling som specialitet med bland utställarna. Ett var Paradox Development som startades på KTH för några år sedan.
– Vi söker inte folk just nu, men ville kolla in högskolan här eftersom vi planerar att öppna en ny filial i Skövde, Paradox South, berättade Olof Björk därifrån.
Paradox är nischat på strategispel har bland annat utvecklat spelet Europa Universalis och har även det gamla Svea Rike i sitt bagage.
Nytt för i år var också att företagen i mässkatalogen kunde specificera vad de söker för talanger.
– Det är ju inte säkert att en ingenjörsfirma bara behöver ingenjörer, utan kan också ha behov av exempelvis en ekonom eller marknadsförare. Det gör att studenterna även kan söka upp företagskategorier som inte hör till just deras specialområde, säger Rebecca Åblad.
Ett lyckat grepp visade det sig, för det var mycket cirkulation och mingel. I montrarna kunde dessutom studenterna under lättsamma former förhöra sig som sådant som man kanske inte direkt tar upp när man sitter i en anställningsintervju. Däremot kunde företagen redan under mässans gång i lite lugnare miljö vid sidan om ha inledande kontaktsamtal med studenter som de tyckte verka intressanta.
Utställarna kunde dessutom redan i mässkatalogen specificera vad man sökte under rubrikerna examensarbete, extrajobb, sommarjobb, heltidsjobb, praktik, trainee-program och internationellt.
På programmet stod också en rad föreläsningar på intressanta teman. Bland annat talade fd ordföranden för Civilingenjörsförbundet om hur det är att arbeta på den internationella marknaden. Material till sitt framförande hämtade han ur sina egna erfarenheter där han gick från att vara chef för aerodynamiken på Saab till att bli ansvarig för området inom hela GM.
Johannes Smidelöv berättade om hur det är att gå direkt från studierna till att arbeta som VD på ett nytt företag. Andra frågor som avhandlades var hur man skriver ett bra CV eller hur man startar eget företag. Dessutom fick studenterna en inte minst lika viktig dos kunskap om hur man lär sig att njuta av livet.
En annan viktig punkt var den akademiska lunch där utställarna fick möjlighet att träffa Högskolan i Skövdes ledning för att diskutera högskolans forskning, forskningsområden och framtidsvisioner. Syftet är att man genom kontakten med "kunderna" ska få veta mer om vilken kompetens som efterfrågas, så att man kan anpassa utbildningen ännu mer efter de behov som faktiskt finns.

