Karlsson på taket i arenan

Marko "Markoolio" Lehtosalo i rollen som Karlsson på taket. Foto: Frida Sandgren
17 februari 2012 21:30

Teater. Drygt 1000 personer, mestadels unga sådana, intog Arena Skövde för ett riktigt fredagsmys när Karlsson på taket kom till staden.

När självaste huvudpersonen klev in på scenen gick ett förväntansfullt sorl genom publiken. Marko "Markoolio" Lehtosalo spelade huvudrollen i Astrid Lindgrens pjäs om "en vacker och genomklok och lagom tjock man i sina bästa år" som Karlsson på taket vill kalla sig själv. Att han är populär och välbekant bland de yngre i publiken märktes.

I Karlsson på taket smyger igen fick vi följa Lillebror, gestaltad av Benjamin Wahlgren, i hans arbetsamma uppgift att vaka över en minst sagt uppfinningsrik Karlsson. De hela började med att Lillebror läser en om en belöning i tidningen. Den som kan fånga det mystisa klotrunda som flyger över hustaken får hundra tusen kronor. Det mystiska klotrunda är förstås ingen annan än Karlsson på taket själv.

Skövde är ett av 16 stopp en månadslång turné.
I föreställningen sågs även Skövdebekantingen Ola Rundcrantz på hemmascen i rollen som tjuven Fille. Ola gjorde teaterdebut i Skövde för 20 år sedan i Skövde operettsällskap och sedan dess har setts till i många revyer och komedier.

Frida Andersson, Henrik Andersson och Thea Afzelius kom tillsammans med mammorna Pernilla Wallin Andersson och Elisabeth Wallin.

Isabell sålde program tillsammans med Wilma.

Hugo Birgersson, Fabian Nyman och Lukas Birgersson från Mariestad.

Kusinerna Molly och Alva reste även de från Mariestad.

Frida, Clara, Anja och Jesper.

Angelina Ferm kom tillsammans med Erika Ferm, Wilma Dahlén och Emmelie Ferm.

Världens bästa Karlsson tillsammans med Lillebror.


Senaste kommentarer

Powered by Disqus